Gelecek Bize Ne Getirecek?

Gelecek Bize Ne Getirecek?

Anı yaşamanın, bugünün keyfini çıkartmanın yüceltildiği zamanlardayız. Bu amaca hizmet eden öğretiler, harika oldukları kadar uygulaması zaman alan ve hatta yapılamaz gibi algılandıkları için kolaylıkla terk edilen birer öneri olarak hafızalarımızda yerlerini koruyacaklar.

Ama düşünmekten vazgeçmediğimiz (vazgeçemediğimiz) bir hobimiz var millet olarak, geleceğimiz. Bizim, ailemizin, işimizin ve aklınıza gelebilecek her şeyin geleceği...

Zihnimiz geleceğe daha iyi hazırlanmaya yönelik düşüncelere ciddi zaman ve enerji harcıyor. Bir modern çağ hastalığı olan geleceğe yönelik felaket senaryolarını çoğaltma durumundan bahsetmiyorum bu noktada. Akıllı insanın doğru sıralamayı yaparak gereken tedbirleri alıp, hazırlıkları yapmasını ve elinde olmayan durumlar için de takdir/tevekkül seçeneklerini kullanmasını kast ediyorum.

Geleceğe dönük yaratıcı fikirler geliştirmenin kullanışlı yollarından bir tanesi; geleceği öngörmeye dayalı tekniklerin kullanıldığı bir tür "Trend Analizi" ile ürününüzün, hizmetinizin ve en kestirme şekliyle dünyanın ne yöne doğru gittiğini tahmin etmektir.

Tahmin, doğası gereği riskli bir öngörme modeli olsa, yaşam ve varoluş senaryolarımızın karşısına akla hayale gelmeyecek seçeneklerle çıksa bile unutmamalıyız ki tahmin edecek fikirleri olmayanların gerçekleşebilen projeleri de olmaz.

Yaptığınız işin, ürün ve hizmetinizin, kurulu düzeninizin çok uzun bir süre aynı şekilde sürüp gideceğini düşünüyorsanız, şunları da bir düşünün öyleyse:

  • Gelecekte yoğurtlar daha katı mı yoksa daha akıcı mı olacak?
  • Gelecekte eliyle yazmayı beceremeyen çocuklarımız mı olacak? (Şu anda aklından hesap yapamayanlar var biliyorsunuz.)
  • Gelecekte yiyeceklerinizi (yüzlerce yıl geriye dönüp) mutfağınızdaki saksılarda kendiniz mi üretmek zorunda kalacaksınız?
  • Gelecekte şu anda yaptığınız iş nasıl bir nitelik kazanacak?
  • Geleceğin işverenleri hangi yetkinliklere sahip çalışanları tercih edecekler?
  • Geleceğin ödeme aracı günümüz nakdi karşılığı olanlardan farklı mı olacak, yoksa hiç ödeme aracı kullanmayacak mıyız?
  • Gelecekte ilaçları hekimlerle birlikte robotların yazdığı bir dünyaya hazır mısınız?

Bu ve benzeri sorulara hazır mısınız? Veya daha kolay bir soruyla bilim kurgu filmlerinde gördüğünüz türden bir dünya coğrafyasına dönüşmüş bir Türkiye’ye hazır mısınız?

İlk yapmanız gereken (bir zihinsel egzersiz gibi)bu ve benzeri sorulara ilişkin yanıtlarımızı değil ama tahminlerimizi çoğaltmak, eğer olası bir gelecek öngörünüz var ise siz en azından bekleyenlerden değil, tahmin edenlerdensiniz.

İnsanlar ve kurumlar fikirleri, öngörüleri ölçüsünde var olurlar.

2015 yılı daha doyumlu bir hayat ve yaratıcı sonuçlar için risk alıp, ortaya çıkarak: "Benim bir tahminim var!" demenin sonra da o tahmine yönelik çalışmanın tam zamanı olabilir.